Menu
O nasHistoria klubu
Troszkę historii...
W latach 70-tych XX wieku na Wybrzeżu Gdańskim prężnie rozwijał się przemysł okretowy. Działający klub sportowy Stoczniowiec związany organizacyjnie z przemysłem okrętowym był reprezentowany przez wiele sekcji sportowych. W 1973 roku grupa byłych zawodników wioślarzy ówcześnie związanych zawodowo z przemysłem okrętowym, uznała iż bydowa statków i wioślarstwo maja wiele wspólnych cech, a na arenie sportowej dobrze będzie kojarzyć sie z okrętownictwem. Za skojarzeniem w Gdańsku wioślarstwa i przemysłu okrętowego przemawiało także posiadanie przez Gdańsk najlepszych w kraju akwenów do uprawiania sportów wodnych. Powołano organ założycielski sekcji wioślarskiej przy klubie Stoczniowiec. Zakłady przemysłu okrętowego Elmor i Centrum Techniki Okrtowej wzięły na siebie trud budowy wioślarstwa przy przemyśle okrętowym. Elmor i CTO jako wiodące zakłady opiekuńcze, wspólnie ze Stocznią Gdańską i innymi zakładami przemysłu okrętowego korzystnie pilotowały przez lata 70-te i 80-te działanie sekcji wioślarskiej.
Za poczętek działalości wioślarzy w ramach RKS Stoczniowiec uznano datę 18 maja 1974 roku tj. dzień przyjęcia klubu w poczet członków Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. W latach 1991/1992 przemiany społeczne kraju wymusiły potrzebę restrukturyzacji działania dziesięcio sekcyjnego klubu sportowego Stoczniowiec. W miejscu dotychczasowego klubu powołano samodzielne jednostki organizacyjne oparte o poszczególne sekcje.
Wyodrębniony ze Stoczniowca na przełomie 1991/1992 na drodze cesji praw i obowiązków samodzielny klub wioślarski przyjął nazwę Gdański Klub Wioślarski Drakkar. Nowy klub cesją otrzymał majątek, którym dotychczas władała sekcja wioślarska Stoczniowca oraz prawo i obowiązek dalszego reprezentowania tradycji wioślarzy dotychczasowej sekcji wioslarskiej Stoczniowca, a co za tym idzie obowiązek dalszego rozwoju wioślarstwa. W latach 90-tych GKW Drakkar przetrwał ciężki okres przemian ekonomicznych kraju dzięki sponsorskiej pomocy byłej zawodniczki Doroty Banach-Jacobsson.
Rok 2004 był trzydziestoleciem działalności Gdańskiego Klubu Wioślarskiego Drakkar. Czołowe osiągnięcia sportowe sekcji wioślarskiej RKS Stoczniowiec i GKW Drakkar w 30-lecie istnienia zaowocowały wieloma wybitnymi wynikami sportowymi na tle wioślarstwa krajowego.
- Zespołowo: wielokrotne medalowe pozycje w wioślarstwie krajowym w grupach żeńskich i męskich we wszystkich kategoriach wiekowych
- Indywidualnie: kilkadziesiąt tytułów mistrza Polski we wszystkich grupach wiekowych i konkurencjach
Najbardziej charakterystyczne sukcesy:
Kobiety:
- ogółem 45 medali Beaty Dziadury na Mistrzostwach Polski Seniorów w tym 20 tytułów Mistrzyni Polski w Grupie Seniorek, z czego 10 w jedynce wagi otwartej. 6 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie - był to pierwszy "finał" kobiet w jedynce reprezentantki Polski. Kontynuując karierę w gronie weteranów zdobyła 8 złotych medali Wetwerańskich Mistrzostw Świata.
- Joanna Gnieciak v-ce mistrzyni świata w jedynce juniorek w 1987 roku.
- Marta Rychert szósta zawodniczka Mistrzostw Świata Juniorów w Linz 2008 w dwójce podwójnej oraz dwókrotna zwyciężczyni Europejskich Regat Nadziei Olimpijskich w 2005 i 2006 roku. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Trzymamy kciuki i liczymy na dalsze sukcesy! :)
- Wiele zawodniczek z tytułami Mistrzyń Polski w różnych konkurencjach. Między innymi: Marzena Filip, Mariola Wolna, Wioletta Zbytek, Izabela Olędzka, Agnieszka Lichaczewska.
Mężczyźni:
- Marek Niedziałkowski, Mirosław Mruk, Krzysztof Marek, Mirosław Jarzębowski, Władysław Beszterda - olimpijczycy, wielokrotni Mistrzowie Polski, reprezentanci kraju z ramienia Stoczniowca.
- Andrzej Król, Adam Korol, Maciej Matczak, Marek Lepek, Krzysztof Cieślak, Piotr Jędrzejewski, Dariusz Witkowski, Bogdan Grzędzicki - wielokrotni Mistrzowie Polski, reprezentanci kraju z ramienia GKW Drakkar
Osiągnięcia organizacyjne sekcji po ponad 35-ciu latach działalności:
- Powołanie sekcji wioślarskiej RKS Stoczniowiec i GKW Drakkar w oparciu o przemysł okrętowy
- Budowa od podstaw klubowej wioślarskiej bazy sportowej - jednej z najbardziej bogatych w kraju, zlokalizowanej nad Martwą Wisłą, jednym z najlepszych akwenów w Polsce do uprawiania wioślarstwa wyczynowego i turystycznego.
Od poczatku działalności klubu nad sukcesami organizacyjnymi, szkoleniowymi i sportowymi zawodników, a także nad rozbudową bazy sportowej pracował mgr inż. Jerzy Jędrzejewski - trener, opiekun oraz dobra dusza klubu. Przez lata działalności był wychowawcą grona wybitnych wioślarzy, między innymi współpracujących z nim w tworzeniu wioślarstwa na Wybrzeżu Markiem Niedziałkowskim oraz Beatą Dziadurą - byłych olimpijczyków, obecnie również trenerów i klubowych działaczy.